Etický kodex ostravského buskera


Etický kodex není nařízení ani závazek – je však vodítkem k tomu, aby měl busking v ostravských ulicích úspěch a stal se tak neodmyslitelnou součástí ostravského kulturního dění.

žadatelé

Jako buskeři se stáváte součástí veřejného života Ostravy, stejně jako komunita místních obchodníků, firem, obyvatel a dalších návštěvníků. Je proto důležité uvažovat, jaký vliv může mít vaše produkce na ostatní uživatele veřejného prostoru. Pokud je to možné, představte se okolním firmám, obchodníkům a dalším uživatelům prostoru poblíž místa, kde hodláte vystupovat. Tím, že je předem informujete o svém vystoupení, snížíte pravděpodobnost stížností.

Berte v potaz denní dobu a povahu prostoru, ve kterém hodláte vystupovat, a buďte připraveni změnit místo, pokud je vaše vystoupení pro daný prostor v daný den nevhodné. Je dobré vědět, kdo v oblasti žije a co zdejší lidé ještě snesou a co ne. Klidně si vybrané lokality obejděte v různou dobu a zjistěte i pro sebe, jak se daný prostor a lidé chovají, nechte si poradit od známých.

Pokud chcete hrát na stejném místě, snažte se vždy domluvit. Pokud čekáte na to, až až busker, co tu byl dříve, skončí, nestůjte s nástroji před ním a hladově na něj nekoukejte – počkejte někde opodál. Nepsaným a leckde i psaným pravidlem bývá cca hodina na jednom místě – a pak se přesunout jinam.

Pokud společně nejamujete, snažte se udržovat od ostatních hudebníků dostatečný odstup, abyste se vzájemně nerušili, nebo si nebrali publikum. Mějte k sobě respekt.

Nehrajte na silnicích a neblokujte dopravu (pěší ani automobilovou). Snažte se nezdržovat se moc v místech, kde byste vy, nebo vaše případné publikum mohli zneprůchodnit jedinou možnou cestu. Vhodná jsou větší prostranství a široké ulice.

Neblokujte vchody do budov, nebo do obchodů.

Snažte se neporušovat hygienické hlukové limity – hrajte pouze akusticky, případně používejte jen slabé zesilovače, vyhněte se velkým reproduktorům nebo zesilovačům s velkým výkonem. Pokud hrajete se zesilovačem, nepřehánějte to s hlasitostí. Pokud vás někdo napomene pro příliš hlasitou nebo nevhodnou produkci, snažte se dojít ke kompromisu, popřípadě změňme lokaci. Pořád mějte na paměti, že i buskeři mají povinnost dodržovat vyhlášku o rušení nočního klidu. Užívejte zdravý rozum. Pro vás i jiné buskery bude někdy lepší ustoupit. Míst na hraní je i tak dost.

Nenechávejte se zbytečně vyhánět z míst, kde můžete hrát, protože se tam někomu momentálně nelíbíte. Na druhou stranu ale umějte přistoupit na kompromis. Respektujte další, kteří chtějí v klidu bydlet, nebo pracovat.

Když odcházíte, ukliďte po sobě a případně i po vašem publiku, které se u vás zastaví.

Nenahánějte s kloboukem kolemjdoucí po ulici. Jedna věc je obejít s kloboukem zaujaté publikum, jiná vstupovat do cesty náhodným kolemjdoucím a tahat z nich drobné. Klobouku nebo futrálu je nejlíp na zemi.

V případě konfliktu, nebuďte agresivní. Stejně tak nebuďte zbytečně sprostí a nevrlí, třeba když si vás lidé budou fotit a nic vám nehodí. Příspěvku publika určitě lépe dosáhnete s úsměvem.

Každý busker je tvůrcem svého vystoupení a zodpovídá tedy za to, co svému pouličnímu publiku prezentuje. Vulgární, rasistické, nebo urážlivé texty do veřejného prostoru nepatří.

Pokud se chcete zúčastnit akce jiného pořadatele, který si vyhradí např. náměstí, zkuste ho nejdřív kontaktovat. Jednak předejte případným nedorozuměním či nepochopením a navíc se z obyčejného dotazu může vyvinout pěkná spolupráce.