Manuál akcí ve veřejném prostoru
Už jste někdy pořádali kulturní akci ve veřejném prostoru? I když má tenhle typ akcí, o nichž se mnohdy návštěvníci dozvědí, až když jdou náhodou kolem, každý rád, uskutečnění takové akce má od „náhody“ hodně daleko.
Návštěvníci si nejspíš ani nedovedou představit, na co všechno pořádající museli pamatovat a jaká povolení si museli vyřídit. Abyste si to dokázali představit vy, přinášíme vám na následujících stránkách manuál toho, na co při organizaci akce ve veřejném prostoru pamatovat.
Chybí vám tady nějaké důležité téma, které jste při organizaci sami řešili?
Napište nám a rádi ho doplníme!
Noční klid
Ne vždy je jednoduché najít hranici mezi právem lidí na noční klid a podporou života ve městě. Kultura je ale pro město důležitá, pomáhá rozvíjet podnikání, přináší ojedinělé zážitky a zpestřuje naše životy, a proto je třeba hledat cesty, jak jí vycházet vstříc. Zároveň by i pořadatelé při plánování své dramaturgie měli uvažovat o tom, jestli je opravdu nezbytné noční klid omezit a pokud ano, jak být co nejohleduplnější k ostatním. Následující řádky vás blíže seznámí s pojmem noční klid a s tím, jak se k němu postavit.
Doba nočního klidu je legislativou vymezena na dobu od 22.00 do 6.00 hod. Obec však může obecně závaznou vyhláškou stanovit výjimečné případy, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší nebo při nichž nemusí být doba nočního klidu dodržována. Takto k otázce nočního klidu přistupuje i město Ostrava.
Kde najdu víc informací?
V obecně závazné vyhlášce č. 1/2023, o nočním klidu (dále také jen „OZV o nočním klidu“), schválené Zastupitelstvem města Ostravy, jsou stanoveny výjimečné společenské a kulturní akce, při nichž je doba nočního klidu vymezena dobou kratší, než stanoví zákon.
Které akce mají výjimku?
Seznam společenských a kulturních akcí, které mají aktuálně výjimku, je uveden v příloze OZV o nočním klidu).
Musí se výše uvedené akce někomu oznamovat i přesto, že jsou uvedeny v příloze OZV o nočním klidu?
Pořadatel akce uvedené v příloze této vyhlášky je povinen nejméně 30 dnů před jejím konáním oznámit příslušnému městskému obvodu, na jehož území se akce koná, údaje o sobě, název akce, datum konání, místo konání, údaje o počátku a ukončení a další informace stanovené v čl. 2) OZV o nočním klidu. Informace ohledně toho, co je třeba doložit, by vám měl poskytnout i příslušný městský obvod. Doporučujeme zaslat oznámení o konání akce prostřednictvím datové zprávy. Pokud akci uvedenou v příloze vyhlášky příslušnému městskému obvodu neohlásíte v uvedeném předstihu, hrozí Vám pokuta až do výše 100 000 Kč).
Můžu si zažádat o výjimku?
Návrhy na zařazení akcí do OZV o nočním klidu s dopadem na úpravu doby nočního klidu z titulu konání akce mohou podávat pořadatelé akcí prostřednictvím městských obvodů nebo odboru kultury a školství Magistrátu města Ostravy. Návrhy akcí na zařazení do OZV o nočním klidu následně vyhodnocuje pracovní skupina zřízená usnesením rady města, a to na základě Pravidel. Pro podání žádosti můžete také vycházet z dané OZV a čl. 2.
Pokud chcete žádost podat prostřednictvím městského obvodu, je dobré se informovat předem, jaký je jejich vnitřní proces a kdy nejlépe žádost podat. Každý obvod má proces nastavený trochu jinak.
Jak celý proces probíhá?
Průměrná délka novelizace OZV o nočním klidu je 85 pracovních dní. Na počátku tohoto legislativních procesu město osloví příslušné odbory magistrátu a všechny městské obvody, aby navrhly akce, které by měly být zařazeny do přílohy OZV o nočním klidu pro následující rok. Navržené akce poté posuzuje pracovní skupina a novela vyhlášky je dále projednávána radou města a následně zastupitelstvem města. Návrh na změnu vyhlášky připomínkují také městské obvody, v nichž se akce odehrávají. O výjimku může pořadatel akce požádat kdykoliv během roku, avšak nejvhodnější doba pro podávání návrhů na zařazení akcí do OZV o nočním klidu je na počátku výše popsaného novelizačního procesu, tedy na podzim předcházejícího roku. Pokud totiž pořadatel navrhne zařazení akce do OZV o nočním klidu např. v květnu, přičemž akce se má konat v červenci, není z časových důvodů možné uskutečnit novelizaci vyhlášky tak, aby do ní předmětná akce byla zařazena před jejím konáním.
Co mám dělat, pokud výjimku nedostanu?
Město prostřednictvím OZV o nočním klidu pouze vymezuje časový rámec doby nočního klidu, a to v souvislosti s konáním výjimečných kulturních a společenských akcí. Město není subjektem, který konání kulturních nebo společenských akcí „povoluje“ nebo naopak „zakazuje“. OZV o nočním klidu tedy nezakazuje samotné pokračování akce v době, kdy již doba nočního klidu nastane, nicméně noční klid již nesmí být rušen. V opačném případě vzniká pořadateli riziko, že se dopustí přestupku porušení nočního klidu a bude za tento sankcionován.
Je ještě něco, na co si mám dát pozor?
Ano – vedle vyhlášky o nočním klidu má také město vyhlášku č. 4/2012 o zabezpečení veřejného pořádku omezením hluku. Ta stanovuje, které činnosti, jež by mohly svou hlučností narušit veřejný pořádek nebo být v rozporu s dobrými mravy, lze na území města Ostravy vykonávat, a to pouze v čase touto vyhláškou určeném. Jedná se o sekačky na trávu, křovinořezy, kotoučové a motorové pily, brusky, rozbrušovačky, pneumatická kladiva, kompresory, vrtačky, střelné zbraně, pokud jsou používány k rekreačním, sportovním, výcvikovým či zájmovým účelům, a zábavní pyrotechniku. Zákaz používání těchto prostředků je vyhláškou stanoven na neděle, státní a ostatní svátky a dále od pondělí do soboty v době od 20.00 hod. do 22.00 hod. a v době nočního klidu. V této oblasti neuděluje zastupitelstvo města výjimku. Je dobré tedy buď plánovat stavbu a bourání akce v čase k tomu určeném, nebo mít zahrnuty tyto práce ve výjimce z vyhlášky o nočním klidu, pokud o takovou pořadatel žádá.
Busking
Hrajete na kytaru, předvádíte akrobacii, pantomimu nebo zpíváte jen tak pro radost svoji i okolí, popř. si tím chcete vydělat pár drobných? Tak na Vás by padlo označení busker – tedy člověk produkující pouliční umění. A i to má nějaká psaná a nepsaná pravidla.
Jaká existují omezení buskingu na území města Ostravy?
Ostrava nemá žádná pravidla ani vyhlášku, která by regulovala a zároveň vymezovala provozování buskingu. Busking samotný – tedy např. stání na rohu s kytarou nebo akrobacie na chůdách apod. – neporušuje žádný z platných legislativních předpisů a můžete jej svobodně provozovat. Pokud si k tomu ale postavíte stan a zapnete aparaturu, jedná se už o zvláštní užívání veřejného prostranství a v takovém případě platí úplně jiná pravidla.
Takže když chci jenom hrát na kytaru, tak můžu buskovat bez omezení?
To úplně neplatí. Pokud chcete být solidní a fér, dodržujte Etický kodex ostravského buskera.
A co mám udělat, pokud chci stan, aparaturu, lavice apod.?
Ohlásit zábor a zaplatit místní poplatek za užívání veřejného prostranství, pokud je vybrané místo uvedeno v příloze vyhlášky města Ostravy o poplatcích za užívání veřejného prostranství.
Pokud se chcete zúčastnit akce jiného pořadatele, který si vyhradí např. náměstí, zkuste ho nejdřív kontaktovat. Jednak se vzájemně vyhnete případným nedorozuměním nebo nepochopením a jednak se z prostého dotazu může vyvinout pěkná spolupráce.
Chystané akce najdete např. na ostravainfo.cz nebo na webu ostravan.cz, sledovat můžete i různé facebookové skupiny a umělce na dalších platformách. Určitě se ozvěte pořadatelům vybrané akce v předstihu – kromě doladění místa vystoupení a jiných technických parametrů byste se možná mohli stát součástí jejich oficiálního programu. A ten se neskládá ze dne na den. Oslovit můžete pořadatele Festivalu v ulicích – Art & Life, Zažít Ostravu jinak, Sdílka Poruba nebo můžete oslovit vedení a příslušné odbory úřadů v městských obvodech, případně můžete zkusit oslovit příspěvkové organizace obvodů (např. Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava, Kultura Jih apod.). Náš výčet není úplný, pokud máte tip na akci, která uvítá buskery s otevřenou náručí, napište nám a seznam doplníme.
Elektřina
Tématu, jak se dočasně připojit k elektřině na veřejném prostranství, jsme se díky ČEZ Distribuci věnovali prostřednictvím webináře, jehož záznam si můžete pustit.
Pořádek
U větších akcí klasický odpadkový koš zdaleka nestačí a je proto dobré nezapomenout na sběr a odvoz odpadu. Pokud akci pořádáte na veřejném prostranství, nezapomeňte po sobě řádně uklidit. Máte zodpovědnost nejenom za zajištění a rozmístění košů a popelnic, ale i za papírky na zemi, kelímky od piva a další odpad. Pokud pořádáte akci, kterou má navštívit několik stovek až tisíců lidí, určitě si zajistěte dostatek popelnic či kontejnerů a úklidovou četu, zvlášť pokud počítáte s větším množstvím gastro stánků. Nepořádek na akci bije do očí a určitě nechcete, aby si z ní návštěvníci pamatovali právě tohle.
Zároveň připomínáme, že v rámci odpovědného chování by bylo vhodné zajistit možnost tříděného odpadu.
Jak naložit se vzniklým odpadem?
Mít vlastní stojany (tzv. „skruže“) nebo jiné nádoby na směsný odpad a ty poté odvézt na skládku nebo třídicí linku. Tento způsob ale není moc ekologický.
Mít vlastní „skruže“ nebo nádoby na směsný odpad a průběžně odpad vysypávat do velkoobjemového kontejneru a ten následně nechat vyvézt, případně nechat přistavit několik klasických kontejnerů a ty nechat následně vyvézt podobně jako velkoobjemový kontejner. Tento způsob ale není moc ekologický.
Objednat si dostatečný počet popelnic, kontejnerů a svozu u městské společnosti OZO Ostrava s.r.o. nebo jiného soukromého subjektu bez rozlišení třídění.
Objednat si dostatečný počet popelnic, kontejnerů a svozu u městské společnosti OZO Ostrava s.r.o. nebo jiného soukromého subjektu, a to tak, aby byly zajištěny nádoby na tříděný odpad.
Co s odpadem, který by se dal ještě využit (nábytek, nářadí, předměty vhodné do domácnosti apod.)?
Fajn možností je nabídnout to Reuse centru, které vzniklo při společnosti OZO Ostrava s.r.o. Jedná se o halu plnou použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidé věnovali, protože je už nepotřebují. Nabízeny jsou buď tak, jak je lidé darovali, nebo po drobné opravě. Předměty jsou pak prodávány za symbolickou cenu a veškerý výtěžek z prodejů jde do veřejné sbírky Veřejná zeleň města Ostravy. Reuse centum doporučujeme navštívit nejenom, když se potřebujete něčeho zbavit, ale také když hledáte originální vybavení pro svůj klub nebo akci. Při troše trpělivosti s hledáním tam můžete najít opravdové unikáty.
Musíme na akcích třídit?
Předpis, který by nařizoval třídění odpadu, v Ostravě neexistuje. I pro pořadatele ale platí náš apel, aby v rámci odpovědného chování zajistili možnost tříděného odpadu. Samozřejmě je někdy těžké vysvětlit návštěvníkům, že třídění odpadu má smysl nejen doma, ale i na akci, nicméně je potřeba hledat cesty, jak pořádat akci s ohledem na životní prostředí. Více o udržitelnosti na akcích najdete v sekci Udržitelnost a ekologie.
Požární bezpečnost
Musím na akci řešit požární dozor?
Nějakou formu požární bezpečnosti musíte řešit vždy a všude, protože to ukládá zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Za plnění povinností na úseku požární ochrany při konání akce na veřejném prostranství nebo z něj vzniklého (např. festivalového) areálu odpovídá pořadatel akce, jak uvádí i nařízení Moravskoslezského kraje z roku 2006, které stanovuje podmínky k zabezpečení požární ochrany při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob, a sekundárně také OZV města č. 5/2004, Požární řád.
Pokud se bavíme o akci na veřejném prostranství, které je dočasně či trvale uzavřené či polouzavřené např. oplocením, hovoříme o tomto místě jako o venkovním shromažďovacím prostoru a ve smyslu nařízení se jedná o kulturní akci ve chvíli, kdy počet účastníků v daném místě činí 300 a více osob. Pokud je prostranství otevřené, bez jakékoliv překážky, o akci v tomto smyslu hovoříme při návštěvnosti o 1 000 a více lidech.
Jaké jsou podmínky požární ochrany při akcích?
Podmínek a opatření je celá řada, pro názornost „vypichujeme“ některé teze z uvedeného nařízení MSK, které ale doporučujeme si prostudovat celé a aplikovat dle typu chystané akce.
Pořadatel má tedy povinnost:
zabezpečit požárně bezpečnostní zařízení a věcné prostředky požární ochrany (prostředky používané k ochraně, záchraně a evakuaci osob, k hašení požáru jako jsou hasicí přístroje, dýchací přístroje apod.), a to v potřebném rozsahu a udržovat je v provozuschopném stavu). Důležitý je každý detail, např. umístění hasicích přístrojů musí umožňovat jejich snadné a rychlé použití, mají být snadno viditelné a volně přístupné.
vytvářet v prostorách konaní akce podmínky pro rychlé zdoláni požáru a pro záchranné práce, zejména:
zajistit trvale volně průjezdné šířky příjezdových komunikací nejméně 3m k objektům, k nástupním plochám pro požární techniku a ke zdrojům vody určeným k hašení požáru;
zajistit umožnění použití nástupních ploch pro požární techniku, vnitřních a vnějších zásahových cest;
stanovit opatření k zabezpečení evakuace a určit osoby odpovědné za provedení stanovených úkolů;
zajistit trvale volně průchodné komunikační prostory (chodby, schodiště apod.), které jsou součástí únikových cest, tak, aby nebyla omezena nebo ohrožena evakuace nebo záchranné práce;
zajistit volné únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, a to po celou dobu akce, po kterou se v prostoru nacházejí účastníci akce;
zajistit umístění atrakcí, prodejních stánků, ukázek apod. tak, aby byl umožněn průjezd požární techniky, aby nedošlo k omezení nebo ohrožení evakuace, aby nedošlo ke znemožnění přístupu k požárním bezpečnostním zařízením, věcným prostředkům požární ochrany, k rozvodným zařízením el. Energie a uzávěrům plynu, vody apod.;
zajistit podmínky pro ohlášení požáru na operační středisko hasičského záchranného sboru kraje (např. umožněním přístupu ke spojovacím prostředkům.
zabezpečit dodržovaní podmínek a návodů vztahujících se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností.
při akcích, jejichž součástí bude např. používání otevřeného ohně, pyrotechniky apod., musí pořadatel dodržovat i vyhlášku č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.
označovat místa příslušnými bezpečnostními značkami, příkazy, zákazy a pokyny ve vztahu k požární ochraně.
nezahajovat akci, pokud jsou zjištěny nedostatky v podmínkách požární ochrany a nelze je odstranit před zahájením akce.
přerušit nebo ukončit akci při bezprostředním nebezpečí vzniku požáru, které nelze odstranit, a zejména je-li znemožněn únik, evakuace nebo záchrana osob nebo majetku nebo na návrh preventivní požární hlídky.
seznámit účastníky akce (např. rozmístěním infotabulí, pokyny na webu apod.), osoby podílející se na zabezpečení akce (technici, zvukaři, úklidové čety apod.), prodejce apod. se stanovanými opatřeními k požární ochraně a s povinnostmi z nich vyplývajícími.
Kdo může vykonávat preventivní požární hlídku a jaká je její činnost?
Preventivní požární hlídku (PPH) mohou provádět osoby odborně způsobilé a proškolené. Pokud nikoho takového nemáte ve svých řadách, obraťte se na dobrovolné hasiče, ti jsou skvělou oporou na akcích. Samozřejmě se můžete zkusit domluvit s hasiči z Integrovaného záchranného systému nebo si zařídit externího „bezpečáka“, co má předpisy k požární ochraně v malíku.
PPH by měla být složena minimálně z 1 velitele a 2 členů. Počet členů je nutno upravit s ohledem na rozhlehlost místa konání akce, počet účastníků, možnosti úniku osob, požární nebezpečnost činností apod. Rovněž musí být pořadatelem zajištěn dostatečný počet způsobilých osob.
Úkolem PPH, popřípadě pořadatelů, je dohlížet na dodržování předpisů o požární ochraně v průběhu konání akce a v případě vzniku požáru provést nutná opatření k záchraně ohrožených osob, přivolat jednotku požární ochrany a zúčastnit se likvidace požáru.
Funkcí PPH nemohou být pověřovány osoby, které by v rámci plnění jiných úkolů nemohly řádně vykonávat funkci v hlídce a které neabsolvovaly příslušnou odbornou přípravu.
Funkci PPH mohou vykonávat pouze osoby starší 18 let, které jsou tělesně a duševně způsobilé pro plnění stanovených činností.
Pořadatel má povinnost vymezit úkoly hlídky, včetně určení jejího stanoviště. Úkoly musí být stanoveny tak, aby je bylo možné plnit. Každý úkol je určen konkrétní osobě.
Pořadatel zároveň zajistí funkční způsob komunikace mezi členy hlídky a jejich velitelem pro hladké předávání informací.
Členové hlídky nesmí během výkonu činnosti požívat alkoholické nápoje, ani omamné a psychotropní látky.
Osoby zařazené do hlídky mají povinnost absolvovat odbornou přípravu a seznámit se s charakterem akce, místem konání a dokumenty, kterými jsou stanoveny podmínky požární bezpečnosti na akci (jejich rozsah určuje pořadatel). Dále nastoupit k výkonu činnosti v dostatečném časovém předstihu, nosit v průběhu akce stanovené označení a informovat pořadatele při bezprostředním nebezpečí vzniku požáru, které nelze odstranit, a zejména je-li znemožněn únik, evakuace nebo záchrana osob nebo majetku.
K velkým akcím doporučujeme nechat si vypracovat vlastní směrnici odborně způsobilou osobou, která identifikuje možná rizika a navrhne opatření. Svou akci rovněž doporučujeme konzultovat s Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, ideálně ve chvíli, kdy začínáte akci vymýšlet. Zkušeně vám poradí, na co si dát z protipožárního hlediska pozor a co neopomenout. Pokud budete mít v ruce směrnici, bude dobře, když se s nimi o tento dokument podělíte, pokud to bude možné – v zájmu bezpečí a zdraví všech.
Zdravotnický dozor
Je povinností zajistit nějaký zdravotnický dozor?
Občanský zákoník v §2900 definuje pro pořadatele akce povinnost „počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného“. To znamená, že mezi povinnosti pořadatele patří i zajištění zdravotnického dozoru. Stejně jako u požárního dozoru i u této povinnosti existuje kategorizace podle typu a velikosti akce. Ale v zásadě platí, že čím větší akce, tím se nároky na zdravotnické zajištění zvyšují. Pokud vinou organizátora dojde k újmě účastníka (zdravotní či na jeho majetku), nese pořadatel plnou odpovědnost. Je proto třeba na tuto skutečnost myslet.
Na koho se můžu obrátit?
Akci lze personálně zabezpečit lékařem, zdravotní sestrou, lékařem a zdravotní sestrou, jiným vyškoleným pracovníkem nebo větším počtem profi zdravotnických pracovníků. Převoz raněných lze zajistit pohotovostním vozem pořadatele či zdravotnického zařízení, informováním zdravotnické záchranné služby před konáním akce (pro pořadatele v MSK doporučujeme zaslat informaci na obecný e-mail zzsmks@zzsmsk.cz), přistavením sanity nebo více sanit po dobu konání akce či speciálním zabezpečením (vrtulník). Pro opravdu malé akce vám postačí kvalifikovaný zdravotnický dozor a plně vybavená lékárnička, u větších a velkých akcí už to chce skutečně lepší zajištění jak po personální, tak technické stránce. Orientačně se můžete inspirovat tabulkou z metodiky MZ ČSR (1988), ať víte, jaký objem má pořadatel k řešení, nebo metodikou České lékařské společnosti J. E. Purkyně, ale nikdy neuškodí, když se obrátíte na odborníky např. z pohotovostní zdravotnické služby nebo integrovaného záchranného systému kraje.
Tabulka ČLS JEP
Počet účastníků | Koeficient rizikovosti akce | ||
1,0 | 1,5 | 2,0 | |
>1 000 | RZP | RLP | RLP a RZP |
>5 000 | CMO + RZP | CMO + RLP | CMO + 2 RLP |
+ každých 10 000 | + 1x RZP a min. 1 DNR | + 1 RLP a min. 1 DNR | + 2 RLP a min. 1 DNR |
Vysvětlivky
- Koeficient rizikovosti akce:
- 1,0 = běžné společenské či kulturní akce
- 1,5 = sportovní akce
- 2,0 = rockové koncerty, pivní slavnosti, technoparty apod.
- RZP = vůz rychlé zdravotnické pomoci: zdravotní záchranář + řidič
- RLP = vůz rychlé lékařské pomoci: lékař, sestra, řidič
- CMO = centrální místo ošetření: zdravotnický stan o kapacitě 8 lůžek s lékařem a 2–4 zdravotnickými záchranáři, kde lze provádět vyšetření a krátkodobou observaci postižených
- DNR = vůz na dopravu nemocných a raněných
V případě zvláštních požadavků pořadatele na zdravotní zajištění účinkujících se zajistí zdravotní prostředky mimo výše uvedené počty. V případě zhodnocení nutnosti transportu účastníka/návštěvníka společenské akce do zdravotnického zařízení z důvodu poskytnutí akutní léčebné péče, je k tomuto úkonu oprávněna pouze Zdravotnická záchranná služba příslušného kraje, a to informováním Zdravotnického operačního střediska ZZS telefonní linkou 155.
Co bych měl*a vědět/zjistit, než zajistím službu?
Charakter společenské akce:
kulturní akce (např. koncert, divadelní představení atp.),
sportovní akce,
jiná společenská událost (firemní akce, dětský den atd.),
náboženské shromáždění, pouť apod.
Počet aktivních účastníků (herců, muzikantů, zpěváků, sportovců atd.) včetně jejich specifických požadavků na zdravotní zajištění a předpokládaný počet diváků.
Podmínky na místě, kde akce bude probíhat (rizikovost terénu, možné kritické situace apod.).
Možnosti následné zdravotní péče a transportů – kontakt s nejbližšími zdravotnickými zařízeními a určení priorit transportů dle charakteristik postižení pacienta.
Mám nějak řešit přistavení sanity a odvoz pacientů?
Rozhodně byste si měli předem zmapovat budoucí rizikové faktory v terénu, stavební rizika, vhodnost umístění sanity či zdravotnického stanu apod. Je nutné určit minimálně dvě trasy transportu postižených z prostoru akce a fyzicky je projít. Bude jedině dobře, když terén, trasy a umístění sanitky nebo stanu vyřešíte přímo s poskytovatelem zdravotnického zajištění. Nezapomeňte na funkční komunikaci – na každé akci musí být za pořadatele určena osoba, která bude monitorovat dění v této oblasti, řešit vzniklé situace, dávat pokyny a přijímat informace. Pro komunikaci jsou vhodné vysílačky, ale pokud nejsou k dispozici, tak určitě nezapomenout na mobilní telefon a powerbanku.
Alkohol
Alkohol na akcích je velké téma. Jak se na něj dívá legislativa a jak zdravý rozum? Vyhláška města č. 9/2022 zakazuje na vybraných místech konzumaci alkoholu. Např. v obvodech Ostrava-Jih a Poruba je konzumace alkoholu zakázána na většině veřejných prostranství, naopak v malých obvodech a v centru města se zákaz týká určitých míst, zejména parků či náměstí nebo některých čtvrtí. Zákaz konzumace alkoholických nápojů ale neplatí, pokud se z veřejného prostranství stane místo pro konání akce – vyhláška přímo uvádí, že se tato výjimka týká konzumace při slavnostech, tradičních akcích, kulturních akcích, sportovních akcích, společenských akcích, příležitostných trzích a jim podobných akcích. Vyhláška má oporu v zákoně o ochraně veřejného zdraví a to v §14.
Jako pořadatelé akce jste ovšem povinni zajistit, že nebudete prodávat a podávat alkohol osobám mladším 18 let a zákon také obecně zakazuje prodej a podávání alkoholu na akci, která je určena pro děti (§11, odst. 2, písm. d) zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně veřejného zdraví).
Skutečnost, že si taková osoba obstará alkohol sama (např. alkohol pro něj koupí osoba starší 18 let), pak už nemůžete nijak ovlivnit a nemůžete za to být odpovědní, stejně jako nenesete zodpovědnost za chování a činnost prodejců.
Pokud chcete alkohol prodávat i vy sami, potřebujete k tomu příslušné živnostenské oprávnění a být přihlášen ke správci daně, kterým bývá prvoinstančně příslušný finanční úřad. U prodeje alkoholu nad 15% je nutno získat státní povolení, takzvanou koncesovanou živnost. Podle nařízení města č. 1/2013 v aktuálním znění vč. dodatků se však tento tržní řád nevztahuje na „prodej zboží a poskytování služeb při kulturních, výstavních a sportovních akcích, v místě konání těchto akcí“.
Když si všechno správně vyřídíte, tak to ještě neznamená, že se Váš event hned zvrhne v pijatiku, ale rozhodně bude pro návštěvníky příjemnější skutečnost, že je městská policie nebude pokutovat jen proto, že na náměstí pijí pivo (což se za běžného užívání na některých místech nesmí). Pokud někdo s alkoholem opustí váš „festivalový areál”, tak už výjimka samozřejmě neplatí, ale to už není Vaše zodpovědnost.
Mimochodem, ve dnech 31. prosince a 1. ledna každého kalendářního roku platí dle vyhlášky výjimka a alkohol je možné konzumovat všude. Ale doporučujeme nepřehánět.
Partneři
Partnery nemusí být jen lidé, obchodníci a spolky, se kterými akci chystáte, ale mohou jimi být všichni, kteří v dané lokalitě nějak fungují nebo k ní mají vztah. Určitě neuškodí, když o akci na veřejném prostranství osobně nebo písemně vyrozumíte město nebo městský obvod, na jehož území se akce má konat. Pro samosprávy je důležité vědět, co se u nich děje a proč, když se o dané území starají.
Stejně jako v případě buskingu si obejděte místní organizace a podniky, ať o vás vědí. Do budoucna můžete navázat i pěknou spolupráci, ale v základu alespoň eliminujete špatnou náladu z nedostatku informací. Samozřejmě, že ne všichni se budou chtít do akce zapojit nebo ji podpořit, ale určitě tím napomůžete dobrým sousedským vztahům a snížíte riziko potenciálních stížností nebo jiných naschválů.
Zdejším obyvatelům můžete pozvánku na akci hodit do schránky. Vyvarujte se lepení na dveře – i když tak učiníte za pomocí „žvýkaček“, které nenechávají stopy – jsou lidé, kteří jsou ochotní se s vámi hádat o poškození majetku. Pokud máte datovou schránku, můžete informovat o akci bytová družstva nebo SVJ i elektronicky.
V jiných kapitolách jsme se zmínili, že je třeba informovat hasiče a záchrannou službu. K tomu dodáváme, že je velmi vhodné kontaktovat i zástupce městské a státní policie. Přestože obě bezpečnostní složky o vaší akci vědí, protože jim příslušné silniční správní úřady posílají oznámení i rozhodnutí (o zvláštním užívání prostranství, dopravní uzavírce apod.), je vhodné je informovat předem. Policie České republiky se dělí na obvody, Městská policie Ostrava na oblasti. Zkuste kontaktovat jednotlivé vedoucí a domluvit se na formě spolupráce a informování. Poskytnutí potřebných informací pomůže policejním složkám dobře naplánovat bezpečnostní opatření, směny a také mohou přispět radou, na co si dát pozor nebo co je potřeba ještě zabezpečit. Pro vás i pro ně je důležité, aby akce proběhla bezpečně a v souladu s platnou legislativou a rozhodnutími.
Udržitelnost a ekologie
Dnešním světem hýbou otázky udržitelnosti, ekologie, přístupu k životnímu prostředí i životu jako takovému. Státy, města i různé organizace věnují mnoho času a peněz na výzkum a realizaci protektivních opatření. Také město Ostrava se ve svých strategických plánech a koncepcích zavazuje k ochraně životního prostředí. Následující řádky tedy nemají přímo oporu v legislativě, jako jde spíš o soubor doporučení a možností, jak udělat akci udržitelnou a šetrnou k přírodě i lidem. Kultura je jednou z cest, jak své okolí zlepšit, proto oceníme, když alespoň některá opatření do svého plánování začleníte.
Jaká místa jsou vhodná pro konání veřejných akcí?
Všechno začíná u toho, o jakou akci má jít. Pouť plná plastových hraček, klasických střelnic a párku v rohlíku je něco docela jiného než fair trade snídaně místní komunity. Od toho se odvíjí další prvky eventu.
Důležitou roli hraje i samotné místo konání a už o něm můžeme uvažovat v environmentálním kontextu. Je vámi zvolené místo obýváno zvláště chráněnými druhy nebo se jedná o výjimečné území? Pro hromadné akce na velkoplošných chráněných územích je zapotřebí udělení výjimky (uděluje příslušná správa chráněné krajinné oblasti nebo národního parku). na místě je také otázka, zda nemůže dojít k zásadnímu znečištění nebo zničení krajiny, která není chráněná oficiálně, ale přesto je cenná.
Dalším faktorem, který by měl hrát roli při volbě místa, je délka trvání a počet účastníků. Všichni se na akci musí mít jak dopravit, dojít si někam na toaletu, najíst se atd. Obvykle je lepší využít už někde postavenou infrastrukturu (areál, pódium…) než vše stavět na zelené louce. Pokud je to možné, konejte akce v místech, která jsou dobře dostupná městskou a krajskou hromadnou dopravou. Podporujte účastníky, aby přišli pěšky nebo přijeli na kole. Samozřejmě to vyžaduje špetku kreativity, abyste je o tomto „méně pohodlném“ řešení přesvědčili, ale určitě i je samotné potěší, že napomáhají k šetrnému zacházení s naším životním prostředím. V Ostravě už mnoho let funguje např. systém sdílených kol společnosti Nextbike. Zkuste se s nimi spojit a společně promyslet jejich dočasné zapojení do akce.
Ideální místo pro konání akce je takové, kde je možnost se nějakým způsobem připojit na zdroj elektrické energie (elektropřípojka, zásuvka z obchodu/bytu, sloup veřejného osvětlení apod.). Optimální je si akci rozvrhnout tak, aby bylo nutné využívat el. energii pouze po nezbytně nutnou dobu. Benzínové elektrocentrály a jejich provoz příliš ekologický není. Alternativou jsou solární nebo plynové elektrocentrály, jejich dostupnost je však z více úhlů problematická (možnost zapůjčení, finanční náročnost). Výhodou je konání akce v místě, kde je dostupná pitná voda.
V širších sociálních souvislostech můžete uvažovat i o dalších přístupech. Některé iniciativy doporučují vymezit prostory pro kouření. Samozřejmě, pokud jako pořadatel budete chtít mít akci co nejzdravější, můžete kouření zakázat. To samé platí pro pití alkoholu. Je to na vašem zvážení a vaší cílové skupině, co potřebuje/ocení. Dalším benefitem pro zdravější společnost a mezilidské vztahy je zpřístupnění akce handicapovaným, rodičům s dětmi, seniorům apod. (bezbariérovost, dětský koutek, tichý koutek atd.)
Jak se mohu při přípravě akce chovat udržitelně a zároveň přitom ušetřit?
Při plánování akce si podrobně sepište, co vše potřebujete koupit/zajistit. Dobře si promyslete logistiku, co, kdy, kde a jak zajistit, odvézt a dovézt. Ke každé položce v plánu pak hledejte tu nejvíce udržitelnou variantu. Samozřejmě i s ohledem na finance, o které jde většinou až v první řadě, ale dobrá východiska se dají nají vždycky. Např. lze při shánění vybavení obejít second handy nebo bazary či bleší trhy. Dětské workshopy nebo jiné doprovodné aktivity lze vymyslet tak, aby se na nich využily zbytky materiálů a věcí (např. noviny či kartonové krabice apod.). Pokud na své akci řešíte i merchandising a chcete, ať si lidé z vaší akce odnesou i něco pěkného na památku, můžete využít starých tiskovin, bannerů atp. Nejenže upcyklovaný merch šetří životní prostředí, ale může se stát i pěkným poznávacím znamením vaší akce.
Pokud je to možné, zohledňujte při nákupu recyklované materiály. Spotřebu papíru omezíte např. používáním „šmíráků“. Přemýšlejte o každé věci, jestli se nedá využít znovu, ať už na některé z dalších vámi pořádaných akcí, nebo na akci jiného pořadatele. Takovým příkladem jsou např. univerzální navigační cedule a různá označení, znovupoužitelné kelímky a jiné nádobí (např. vratné proti záloze), kancelářský materiál, obaly, publikace, bannery apod. Dobrým příkladem, jak ušetřit a zároveň se zachovat ekologicky, je např. práce se starými bannery – u některých lze měnit pouze data konané akce, pokud se jedná o každoroční aktivitu, a s příchodem nového vizuálu lze banner vyřadit a buď použít jako obal nebo z něj vyrobit tašky, sedací vaky apod., případně jen použít na zakrytí dřeva či čehokoliv jiného. Snažte se omezit spotřebu jednorázových věcí.
Velkým benefitem je také upřednostnění lokálních prodejců a dodavatelů – a to neplatí jen o potravinách. Využitím lokálních zdrojů přispějete ke snížení uhlíkové stopy a zároveň podpoříte místní drobné podnikání a živnosti, které tvoří nedílnou součást ekonomiky a zároveň rovněž přispívají ke vzniku a udržování sociálních vazeb. A ne všechno musíte nakupovat nebo dlouho a náročně sbírat. Vytvořte si síť institucí, organizací a skupin, se kterými si můžete vzájemně vypomáhat a sdílet nejen materiální věci, ale i zkušenosti, propagaci apod. I když každý pořadatel dělá něco jiného, v jádru se všichni perou s organizačně technickým zajištěním, propagací a financemi.
Jak se mám zachovat při zajišťování občerstvení?
Nejdřív si řekněme, že ne na každé akci nutně musí být občerstvení – hodně záleží na typu a smyslu akce. Pokud už se však rozhodnete na akci občerstvení podávat nebo umožnit jeho prodej, je žádoucí držet se následujících zásad, které ostatně můžete zapracovat přímo do smluv s prodejci.
Využívání potravin z lokálních zdrojů a bio výrobků je nejen mnohem šetrnější k životnímu prostředí, ale pro návštěvníky také zdravější, než prefabrikované pochutiny ze supermarketu. Hledejte proto alternativy a spolupráce, které vás finančně nezruinují a zároveň pomohou dobré věci.
Zařazujte zdravější potraviny, veganskou či vegetariánskou stravu.
V nabídce by neměly chybět potraviny a nápoje vhodné pro děti (málo sladké, málo mastné a slané).
Omezte velikost porcí a místo velkých talířů zajistěte menší talíře nebo ekologické jednorázové nádobí, abyste omezili plýtvání potravinami.
Zkuste se předem domluvit s některými organizacemi, zda by zbytky jídla a potravin neuměly zužitkovat a rozdat potřebným – např. s Food not bombs.
Zvažte, zda na své akci nutně potřebujete prodávat či podávat alkohol.
K pití je nejlepší klasická kohoutková voda. Pokud je to možné, využijte džbánků s citrusy, bylinkami či okurkou a vyhněte se nákupu balených vod.
Musíte-li použít nápoj v obalu, preferujte ty ve vratných obalech. Využívejte velkokapacitních barelů s vodou, které poslouží i jako zdroj pitné vody pro stánkaře, aby s sebou nemuseli vozit balenou vodu, a dopředu je na to upozorněte.
Z nádobí upřednostňujte rýžové, papírové misky. Pokud chcete používat kompostovatelné nádobí, musíte zajistit jeho řádný sběr a třídění. Pokud se degradabilní kelímek zamíchá mezi ty plastové, dochází ke kontaminaci plastu a celá vytříděná várka plastu přijde vniveč. A bohužel, ne vždy je možné rozeznat plast od „neplastu“.
Stejně uvažujte o zálohovatelných kelímcích (tzv. nicknacky). Pokud jste schopni zajistit jejich řádné mytí v blízkosti akce, není co řešit. Pokud byste však měli kelímky vozit třeba do Brna, kde je k tomu určená velkokapacitní myčka, rozhodně se to z hlediska zanechání uhlíkové stopy nevyplatí.
Upřednostněte
Čerstvé, místní a sezónní ovoce a zeleninu jako základ svačin a jako hlavní složku předkrmů, příloh a dezertů
Celozrnné potraviny (chléb, tortilly, rýže), granolu s nízkým obsahem tuku a cukru
Rostlinné zdroje proteinů a malé porce ryb, plátků libového masa nebo drůbeže
Čerstvou vodu z kohoutku (je-li to možné) nebo vodní fontány, případně s přidanými bylinkami nebo čerstvým ovocem
Pražené, nesolené ořechy jako pochutiny
Nealkoholické koktejly, domácí ledový čaj s nízkým obsahem cukru, malé porce 100% ovocné šťávy, smoothie nebo neslazenou kávu a čaj s nízkotučným mlékem
Omezte nebo nepoužívejte
Zpracované potraviny, protože mají obvykle vysoký obsah soli, cukru a nezdravých tuků
Výrobky z rafinovaných obilovin
Velká množství masa a jiných živočišných produktů s vysokým obsahem tuků
Nápoje slazené cukrem (limonády, ovocné džusy, energetické nápoje atd.) a nápoje podávané v plastových láhvích
Solené pochutiny
Alkoholické koktejly, zejména s vysokým obsahem cukru, např. lihoviny
Jak můžu být „eko“ v prezentaci akce nebo po programové stránce?
Fyzická reklama na akce je stále oblíbená, ale z hlediska přístupu k životnímu prostředí i estetického ne zrovna ideální. Reklamní smog drtí česká města na každém rohu a město Ostrava už přistoupilo k jeho regulaci. Snažte se proto spíš budovat efektivní on-line marketing, sbírejte kontakty. Plakáty tiskněte jen v nezbytném počtu na recyklovaný papír a netoxickými barvami. Jak již bylo zmíněno výše, upomínkové předměty (merch) můžete zajistit vlastní výrobou, tyto předměty zajišťujte od místních výrobců nebo s ekoznačkou. Význam mohou mít i zdánlivé drobnosti – např. nebalit dárky nebo odměny do igelitových tašek, ale do papírových.
Ekologie a udržitelnost se může promítnout i do programu akce v podobě přednášek, workshopů upcyklace, swapů apod.
Informujte o tom, co děláte dobře a zodpovědně. Využijte toho, že je vaše akce ekologicky šetrnější a postavte si na tom svou reklamu.
Co mám dělat s odpadem?
Jak se říká, nejlepší odpad je ten, který nikdy nevznikne. Pokud tomu však nemůžeme zabránit, je našim úkolem alespoň jeho množství minimalizovat a poté se o něj správně postarat. Základem je minimalizovat nebo úplně zrušit používání jednorázového nádobí (viz výše) a také zajistit dostatek nádob na tříděný odpad a osvětou lidi přesvědčit, aby je využívali správně. Někdy to bude těžké, ale hodně pomůže, pokud všechny stánky budou používat totožné nádobí nebo materiály, které půjde snadno roztřídit.